Фибулата е била широко разпространена в античният свят, използвала се е като за закрепване на мантия или наметало така и като украса – брошка. Има ги във всички култури и във всички са специфични най-разпространени са римските и затова са най-фалшифицирани, защото са на достъпни цени и големите аукциони генерират големи продажби. Фибулите от Готски тип си имат своят специфичен пазар в тях чето се вграждат полускъпоценни камъни така те са по-търсени в Европа и доста по-скъпи от останалите. Със съвременните леарски методи могат да се произвеждат десетки хиляди екземпляри, а палитрата е доста широка.
Пазарът бавно, но сигурно се насища. Фалшификаторският бизнес процъфтява, а ужилените стават милиони по света. Истината е, че и пазарът на Антики следва своите пазарни правила и след като има търсене ще се търсят начини и да има предлагане.
Търговците на Антики не страдат от скрупули, за тях няма истинска и фалшива стока, а има продадена и непродадена те по нищо не се отличават от другите търговци, които ви продават техника от Китай например за оригинална. Истината е, че България е една от страните с най-големи традиции в производството и пласирането на фалшиви антики, а печалбите от този бизнес далеч надминава оръжейният и нарко бизнеса, защото генерираните печалби са в пъти над истинската стойност все пак половин килограм бронз във формата на статуетка се продава за 15-20 хиляди долара, ако не ви хванат естествено.
Това си е измама. Фалшификаторите казват, че не е незаконно да си правят реплики или наподобяващи авторски изделия, но незаконно е да въвеждат някой в заблуждение, че това е древен предмет и да му го продадат за оригинал! Така е, прави са, но истината е, че незаконите търговци са тези, които извършват измамата с цел по-големи печалби.
Много артефакти се подменят в музеите, други се дублират в частни колекции и така на пазарът се появяват фалшификати предлагани за оригинали затова аз Стефан Пройнов, експерт по антично и древно изкуство, ви казвам винаги е добре да се консултирате преди да закупите някой предмет или монета. Две мнения са повече от едно, а три мнения са повече от две.
Нашият екип издирва фалшификати и ги публикува за да се предпазят колекционери и нумизмати! Ще ви бъдем признателни, ако ни изпращате снимки на фалшификати на монети и антични ценности за да ги публикуваме ето ТУК.
Екипът ни публикува и некоректни търговци, които въвеждат в заблуждение! Това според наказателният кодекс е престъпление. Очаквайте още материали по темата. Внимавайте!