Глинен съд с над 260 000 монети

0
1081

Глинен съд с над 260 000 монети


Вижте къде са открити над 260 000 медни монети. Това се случва по време на археологически разкопки от времето на средновековната епоха. През това време са воювали двете царства, мястото е град Хасуда, а периодът втората половина на XV – XVI век.

Стефан Пройнов: Искам да добавя това, което всеки археолог ще ви го каже, че най–точният индикатор датиране на дадено събитие на дадено място са именно монетите. Те най-точно определят годината. А тук става дума за монети.

През 2018 година в префектура Сайтама в Япония се открива тази уникално голяма находка в глинен съд. По-късно то е било пренесено в хранилището за културни ценности в град Кумагая. Гърнето е било високо 70см.Вижте къде са открити над 260 000 медни монети. Това се случва по време на археологически разкопки от времето на средновековната епоха. През това време са воювали двете царства, мястото е град Хасуда, а периодът втората половина на XV – XVI век. Стефан Пройнов: Искам да добавя това, което всеки археолог ще ви го каже, че най–точният индикатор датиране на дадено събитие на дадено място са именно монетите. Те най-точно определят годината. А тук става дума за монети. През 2018 година в префектура Сайтама в Япония се открива тази уникално голяма находка в глинен съд. По-късно то е било пренесено в хранилището за културни ценности в град Кумагая. Гърнето е било високо 70см. Гърнето е заровено с цел да се използват монетите след войната, но уви - остават погребани до наши дни. Интересното за този тип японски мени монети е, че по средата на всяка монета има дупка. Така те са били нанизвани на метални или дървени пръчки и подреждани в монетници. Стефан Пройнов казва, че взаимстван моделът на дървеното сметало, само че погледнато вертикално дава този пример за да си представим горе-долу за какво се е използвала дуката на монетата. Освен това лесно са се нанизвали на тасма или по-дебела плетена връв, което е доста практично. Нанизвани като броеници с еднакъв брой лесно са се разменяли по-големи количества, защото броенето е само на нанизите, а не една по една. В крайна сметка тази находка си остава най – голямата откривана в глинено гърне в Япония, а начинът по който са лежали в гърнето и слепването им с меден окис подсказва, че всички те са били навързвани с връв.

Гърнето е заровено с цел да се използват монетите след войната, но уви – остават погребани до наши дни. Интересното за този тип японски мени монети е, че по средата на всяка монета има дупка. Така те са били нанизвани на метални или дървени пръчки и подреждани в монетници.

Стефан Пройнов казва, че взаимстван моделът на дървеното сметало, само че погледнато вертикално дава този пример за да си представим горе-долу за какво се е използвала дуката на монетата. Освен това лесно са се нанизвали на тасма или по-дебела плетена връв, което е доста практично.

Нанизвани като броеници с еднакъв брой лесно са се разменяли по-големи количества, защото броенето е само на нанизите, а не една по една. В крайна сметка тази находка си остава най – голямата откривана в глинено гърне в Япония, а начинът по който са лежали в гърнето и слепването им с меден окис подсказва, че всички те са били навързвани с връв.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук