Стефан Пройнов: Съхранението на монетите

0
2754

Стефан Пройнов: Съхранението на монетите


Стефан Пройнов: Съхраняването на монетите в кутия, буркан или просто хвърлени в чекмедже, може да причини значителни щети на вашите монети. И без това монетите са преживели много – някои са били в земята, други в пясък, трети на дъно на море или река, търкаляни по камъни и скали подлагани на атмосферни условия. Други по скринове и кутии.

Първата стъпка за запазването на вашата колекция от монети е да се гарантира, че тя е подходящо поместена в албум или папка за съхранение на монети. Освен, че предпазват вашите монети от физически щети, албумите и папките за монети ви помагат да организирате и каталогизирате вашата колекция, както ви е удобно – по дати, периоди и по теми, и по наличност, ако щете и т.н. По-добрите екземпляри могат и да получат перцигласов обков дори, но струва скъпо.

Опитните нумизмати след като погледнат една монета и знаят какъв живот е минала – дали е била в гърне или в кесия, дали е била в киселинни почви или глинести. Монетата разказва своята история, но тази история се разкрива пред погледите само на опитните познавачи.

Монетите разказват за своето време дали държавата е била в разцвет или в бедност според качеството на металите от които е направен, дали е направена от напреднала нация или е варварско подражание. Монетите нашепват различни исторически събития дали са плод на смяна на императори, или са пуснати в чест на победа над някой народ, дали са направени за да се каже на света, че някой някъде е построил нещо голямо и значимо за нацията и светът си. Монетите могат да разказват много не само за царе и императори, но и за техни близки и роднини. Но не всеки има културата и познанието да се отнася с внимание към тях. Често попадаме на монети, които са били в ръцете на хора без познания в нумизматиката и следите оставени от телени четки, сода, оцет и киселини и агресивни основи са непоправими. Освен, че унищожават монетата безвъзвратно те изтриват и онова, което тя може да разкаже с патината си, с качеството си, с излъчването си. Затова трябва да се ограмотяваме взаимно казва

Стефан Пройнов, експерт на антично и древно изкуство, защото една монета с пръста по нея често струва повече, отколкото да бъде почистена особено от човек, който не разбира. Имаме поговорка тук в България „ако имаш килограм брашно дай го на майстор да ти направи хляб“. Та и с монетите е така. Ако имате монети занесете ги в музеят или на професионалисти за да не бъдат унищожени и информацията, която носят със себе си.

Монетите датират най-точно във времето кога е имало историческо и социално събитие в дадена местност или място. Всички ние носим отговорност за историческата памет на нашата родина затова не посягайте на историята ни в желанието да спечелите за някой лев можете да унищожите важна информация, която може да е важна за преобръщането на дадени исторически събития и факти. Има неписани правила, че ако искаш парите да те следват в животът ти трябва да се отнасяш с уважение към тях!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук