Стефан Пройнов: Модата на книжните пари у нас навлиза през 1885 г., когато е приет закон, който предоставя на БНБ монополно право да издава банкноти. Те са отпечатани във Великобритания, Русия, Германия и САЩ. Прелюбопитен факт е, че първите ни хартиени пари са със златно покритие в размер 1/3 от 1 номинала, като в това съотношение БНБ е задължена да приема тяхната обмяна.
Стефан Пройнов: Така на практика книжните пари започват да изместват златните и сребърните монети. Един съвременник на тези събития от онези времена пише следното: “Наполеонът беше златна тежка монета. За улеснение на населението Народната банка издаде банкноти от 20 лева.
Те бяха жълти и на тях пишеше: “Б. Н. Банка плаща предявителю 20 лева злато”. Понеже мнозина търговци не искаха да носят в джеба си тежкото злато, даваха по десет стотинки разлика на сарафите, за да заменят наполеоните с жълти банкноти, които се носеха по-удобно в портфейла”.
Стефан Пройнов: Така навлизат портмонетата и сарачите са били силно ангажирани да правят портмонета а за жените. Малките портмонета стават по-големи и пищно украсени и все повече заприличват на малки чантички пищно украсени с пайети и скъпоценни камъни.
Така докато се стигне до съвременните банкноти и монети, които нямат никакво покритие.